Bölgesel Zayıflama

Yaz ayları yaklaştıkça kışın alınan kilolardan kurtulma telaşı da beraberinde gelir. Kimimiz genel kilolardan şikayetçi, kimimiz ise bölgesel kilolardan...

Bölgesel Zayıflama Nedir?

İlk olarak söylenmesi erekn temelde bir kilo azaltma yöntemi olmadığıdır. Vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağların azaltılması amacıyla kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir. Her bireyim farkı bir vücut yapısı vardır. Genetik içsel ve dışsal sebepler de yıllar içerisinde bu yapının üzerine eklendiğinde pek çoğumuzda yağlanma başlar ve bu yağlanma da vücutta homojen dağılmaz, belli başlı alanlarda daha çok depolanır. Bu biriken yağ dokuları da spor ve Diyetle maalesef arzu edildiği kadar azaltılamazlar.

Bölgeden Uzaklaştırma

Bölgesel zayıflama yöntemlerinin tümü aslında o bölgedeki yağ hücrelerinin büzüştürülerek, parçalanarak veya eritilerek o bölgeden uzaklaştırılması esasına dayanır. Bu işlemlerden herhangi biri uygulandıktan sonra da diyet ve spor yapılması, parçalanmış yağ hücrelerinin o bölgelerden atılmasını kolaylaştırdıkları için hastalara mutlaka önerilmelidir. Bu tavsiyeye uyan hastalarda tedavi başarısı çok artar. İdeal olanı, bölgesel yağlanma problemi olan hastanın diyet ve spor ile vücudunu şekillendirmesi, kalan yağlanmaların da uzman doktorunun önerisiyle doğru metod seçilerek o bölgeye uygulanmasıdır. Bölgesel zayıflama metodları son yıllarda giderek artmaktadır. Temelde 2 ayrı grupta toplanırlar:
 • - İnvazif (girişimsel, cerrahi) metodlar
 • - Non-invazif (girişimsel, cerrahi olmayan) metodlar

 • Girişimsel (cerrahi) metodlar; liposuction, lazer lipoliz, mezoterapi gibi metodlardır. Girişimsel (cerrahi) olmayan metodlar ise; pressoterapi, lenf drenaj masajı, ozon sauna, infrared, kavitasyon, cryolipoliz gibi metodlardır.

  Soğuk lipoliz nedir?

  Bahsettiğimiz girişimsel olmayan metodların içinde yer alan en yeni, FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı metodlardan biridir.
  Nasıl çalışır?
  Özel başlıkları uygulama alanına yerleştirilir. Başlık, vakum yaparak deri ve deri altı dokusunu kendine doğru çekerek o bölgedeki kan dolaşımını bir miktar azaltır ve yağ dokuları hareketsiz hale getirilir. Özel bir teknoloji sayesinde o dokuları kontrollü bir şekilde belli bir zaman diliminde yaklaşık + 2 ila – 8 C arasında soğutur. Aynı zamanda diğer dokuları korumak ve onlara hasar vermemek için onları da kısmen izole ederek çalışır. Deri altı dokusu, subkutan doku dediğimiz alanda bulunan yağ hücreleri (adipositler) soğuğa karşı çok hassastırlar, çevrelerinde bulunan damarlar, sinirler ve diğer dokular bu yağ hücrelerine oranla soğuğa karşı çok daha az duyarlıdırlar. Bu sebeple çevre doku sağlam bırakılarak sadece yağ hücrelerinin etkilenmesi sağlanır.

  Yağ hücreleri nasıl yok edilir?

  Asıl etkisi soğuk ile yağ hücrelerinin donmasını, kristalize olmasını sağlayarak o hücrelerin ölmesi ve yavaş yavaş vücuttan lenf ve kan yoluyla atılması esasına dayanır.

  Kimlere uygulanabilir?

  Vücutta aşırı veya yaygın yağlanması olanlar ve obez kişiler uygun değildir. Bunun dışında kalan herkese, kadın erkek farkı olmadan işlem yapılabilir.

  Radyofrekans nedir?

  Radyofrekans, bir başka cerrahi olmayan bölgesel zayıflama metodudur. Ancak sadece bölgesel zayıflama değil aynı zamanda kırışıklık tedavisi ve selülit tedavisinde de bu işlemden yararlanırız.

  Nasıl çalışır?

  Deri ve deri altındaki su içeren dokulardaki su molekülleri ve iyonları harekete geçirerek belli bir ısı derecesine kadar kontrollü bir şekilde ısıtılır.. Hedeflenen, ısının 40-43 C arasına ulaştırılmasıdır. Bu hesaplanmış ısı derecesi kişinin diğer dokularına zarar vermeden hedeflenen alanların istenen yönde etkilenmesi sağlanır. Başlık vakum yaparak deri ve deri altı dokusunu kendine doğru çekerek o bölgedeki kan dolaşımını bir miktar azaltır. Uygulama yapılan bölgeyi sıkıştırır, şekil verir ve en önemlisi de selüit tedavisi yapar.

  Lenf drenaj nedir?

  Lenf drenaj sistemi vücudumuzda biriken ödemlerin atılmasını sağlayan hücre ve dokulara besin taşıyan kısacası vücudumuzu yenileyen beyaz kan dolaşımına denir.

  Lenf dolaşım sistemi neden hızlanmalıdır?

  Suyu hergün değiştirilen bir havuzda mı yüzmek istersiniz yoksa haftada bir değiştirilen havuzda mı ? Elbette ki suyu hergün değiştirilen bir havuzda yüzmek isteriz. Vücudun lenf sistemini de buna benzetirsek fazla hata yapmış olmayız. Vücudun lenf sistemi ne kadar hızlı olursa vücutta biriken zararlılara o kadar az maruz kalmış oluruz.

  Lenf drenaj hangi tedavilerde kullanılır?

 • Hastalık sonrası vücutta oluşan ödemlerdel
 • Zayıflama tedavilerinden (destekleyici olarak)
 • Vücutta biriken toksinşerin atılmasında
 • Lenf drenaj her bölgeye uygulanabilir mi?

  Lenf drenaj uygulaması gereği zaten tüm vücudu saran bir tedavi şeklidir. Bu yüzden vücudun tamamına uygulanır. Bölgesel anlamda her hangi bir sakıncası yoktur.

  Pasif jimnastik nedir?

  Kabaca tabir ile uzanarak spor yapmış etkisi elde etme işlemidir. Bu işlem özel bir alet yardımı ile uygulanır. Bu aletin bandajları, vücudun belirli bölgelerine sarılır. Bandaj içinde olan iletici teller kasları çalıştırır ve spor etkisi yaratılmış olur. Böylelikle bölgesel incelme sağlanır. Bu işlemde özel pasifik jimnastik aleti, vücuda "faradik" akım verir. Böylece seans boyunca kaslar efor sarf edilmeden çalıştırılmış olur. Bölgedeki yağları parçalar, hacimlerini küçültür ve spor yapılmış gibi bir görüntüyü daha kısa sürede sağlar.

  Faradik akım nedir?

  Yan etkisi olmayan ve düşük frekanslı mekanik bir akım türüdür. Kimyasal bir yan etkisi yoktur.

  Kimlere uygulanabilir?

  Bu işlem herhangi bir enjekte veya kesi işlemi içermez. Bu nedenle diğer işlemlerle oranla uygulama alanı daha geniştir. Faradik akım zararlı olmasa da bu akım için herhangi bir engel teşkil etmeyen, hamile olmayan, ilaç tedavisi görmeyen kişilere uygulanmalıdır.

  Manikür Erzurum
  Pedikür Erzurum
  El Ayak Bakımı Erzurum